UK Dairy Day 2016 Show Results

Dairy Shorthorn 

Judge:Michael Broadley

Heifer In-Milk

1 & EB & BU. Shaunlea Geri 6, Shaun Dixon

2. Cotonhall Prophet Cherry, R D Kite & Son

3. Brinsbury Margot 14, Chichester College

4. Nejay Pamala Mary 13, N Madelet

5. Avondale VI 5, E Crank

6. Morwood Prince Gay Lass 2, R S T & S A Morgan

Junior Cow In-Milk

1 & EB. Hutchinwood Lido Sweetrose 23, G & P S Fleetwood

2. Cotonhall Joy 7, R D Kite & Son

3. Marleycote Fleur 49, G G Baynes

4 & BU. Irthingvale Watzone Meg 2, R Brindley

5. Brinsbury Margot 9, Chichester College

Senior Cow In-Milk

1 & EB & BU. Westonia Gay Lass 5, R Morgan & R Stockton

2. Irthingvale Watzon Tulip, E Crank

3. Brinsbury Molly 5, Chichester College

4. Dee Lady Hermoine 5, R S T & S A Morgan

5. Nejay Foggy 90, E Crank

Championship

Grand Champion: Westonia Gay Lass 5

Reserve: Hutchinwood Lido Sweetrose 23

HM: Shaunlea Geri 6

Brown Swiss

Judge: Robert Hunter

Heifer In-Milk

1 & BU. Inspired Dal Hailey, T Lochead & Sons

2 & EB. Elite Zaster Lovely , M & S Williams

3. Quarry Golden Boy Mara, A & C Davies

Junior Cow In-Milk

1 & BU & EB. Kedar Calvin Sanchia Maria, T Lochead & Sons

2. Elite WR Lovely, M & S Williams

3. Elite Jongleur Liz, M & S Williams

Senior Cow In-Milk

1 & BU. Pedrini Top TI Jet Minogue, T Lochead & Sons

Championship

Grand Champion: Kedar Calvin Sanchia Maria

Reserve: Elite WR Lovely

HM: Inspired Dal Hailey

Ayrshire

Judge: Michael Broadley

Heifer In-Milk

1 & BU. Dudley Wood Judith 111, L H Batty

2 & EB. Hayford Elegant May, H & H Jones

Senior Cow In-Milk

1 & BU. Loukat Lucky, R A Bown

2 & EB. Hayford Mandella Sunflower, H & H Jones

Championship

Grand Champion: Loukat Lucky

Reserve: Dudley Wood Judith 111

HM: Hayford Elegant May

Jersey

Judge: Robert Hunter

Heifer In-Milk

1 & BU. Kempbrook Tequila Jillian, Richardson family

2. Bluegrass Coltons Lady Sunshine. A H Wilson & Son

3. Rapidbay-UK Heros Reward Laramie, J & N Hudson & B Ford

4 & EB. Wellhouse Govenor Lady Carol 2, Wellhouse Jerseys

5. Rapidbay-UK Grandious J Rumour, Starlet Jerseys & E M & E & I R Morgan

6. Hennikers Tequila P Milkie, Sonny J Warren

7. Abbotsley Adventurer Flute, R W & C M Bailey

Senior Cow In-Milk

1 & BU & EB. Erie Baywatch Grove, E M & E & I R Morgan

2. Bluegrass Excitations Prissy Polly, A H Wilson & Sons

3. Wellhouse Festical Spry, Wellhouse Jerseys

Junior Cow In-Milk

1 & BU & EB. Honeyfields Tequila Lets Dance, J & N Hudson & B Ford

2. Bluegrass Tequilas Hula-Hoop, A H Wilson & Son

3. Woodbine Dancing Dream, T Smith & Sons Ltd

4. Erie Greatness BC Elsie, E M & E & I R Morgan

5. Hennikers Governor Fan Milki, Sonny J Warren

6. Harlsey Comerica Vanessa, Richardson Family

Championship

Grand Champion: Honeyfields Tequila Lets Dance

Reserve: Bluegrass Tequilas Hula-Hoop

HM: Kempbrook Tequila Jillian

Holsteins

Judge: Giuseppe Quaini, Castelverde Holsteins, Italy

Junior 2-Year Old In-Milk

1 & EB. Panda Rhubarb Gem Red (Barbwire-Red), Panda Holsteins

2 & BU. Newbirks Mars Jazz 1662 (Mascol Mars), A Lawson & Son

3. Ingleview Rebel Roxie (Rebel), R & E Butterfield

4. Joylan Golden Dream Rox (Golden Dreams), Joylan Farms

5. Petteril Mincio Dellia (Mincio), S & S Morley

6. Knowlesmere Windbrook Chancel (Windbrook), A & J Whittaker

7. Topcroft  Fever Daphne (Fever), R Crawford

8. Bumblebee ACL Maureen (Altaclooney), T Smith & Sons Ltd

Intermediate 2-Year Old In-Milk

1. Knoxtown Bradnick Memory (Bradnick),  D W & C E Jones

2 & EB. Davlea Braxton Pledge (Braxton), B L Davies

3. Arriva de Bois Seigneur (Atwood), R A Bown

4 & BU. Panda April Fools Gold (McCutchen), Panda Holsteins

5. Cramar Brasilia Cutes (Atwood Brady), R & D Steeples & J & O Williams

6. Wormanby Atwood Mahala (Atwood), H M & D Hodgson

7. Knowlesmere Destry Dream Red (Destry), A & J Whittaker

8. Woodhey TLC Brady Lustre (Atwood Brady), Woodhey Dairys Ltd & T Lomas

9. Sterndale Atwood Ashlyn (Atwood), W J Nadin & Co

10. Carldanton Alchemy Lili (Alchemy), A Grimshaw & Carldanton Holsteins

11. Woodhey Atwood Sally (Atwood), Woodhey Dairys Ltd

12. Riverdane Springsteen Explode (Explode), B L Davies

13. Bridge End Sid Marie 3 (Sid), M/s C Dent

14. Woodcatt Explode Adrianna (Explode), D R & H M Horsley

15. Meinel Goldfish Rintje (Goldfish), E D & M W Jones

16. Jamel Saturn Naomi Red 63 (Saturn Red), W Oldfield

17. Starlet Oak Ayana (Altaoak), K & S Rickard

18. Guston Meridian Brittny (Meridian), M W Goddard & Son

Senior 2-Year Old In-Milk

1 & EB. Vetech Goldfish Kim (Goldfish), Vetech Holsteins

2 & BU. Woodhey Caipi (Gold Chip), Woodhey Dairys Ltd

3. Wormanby Destry Olga 52 (Destry), H M & D Hodgson

4. Wyndford Wyman Rebecca 74 (Wyman), Huddlesford Holsteins

5. Carldanton Benjamin Mahogany Red (Benjamin Red), A Grimshaw & Carldanton Holsteins

6. Topcroft Destry Ona (Destry), R Crawford

Junior 3-Year Old In-Milk

1 & BU & EB. Knowlesmere Goldwyn Abrakaboom (Goldwyn), A & J Whittaker & G & I Jones

2. Woodhey Arianna (Goldday), Woodhey Dairys Ltd

3. High Point Windbrook Geometrix (Windbrook), Vetech Holsteins

4. Wormanby Braxton Dellia (Braxton), H M & D Hodgson

5. Blythbridge Dude Peyton (Dude), Blyth Farms

6. Moorshard Dude Paradise (Dude), R & B Thomas

7. Treetop Alection Vanessa (Alection), J & M House

8. Logan Goldsun Pamela (Goldsun), B Yates

9. Wyndford Sanchez Erle 10 (Sanchez), Wilfred Maddocks Ltd

10. Feizor Windbrook J Flo 2 (Windbrook), H M & D Hodgson

11. Riverdane Atwood Autumn (Atwood), Riverdane Holsteins

12. Logan Goldsun Belle 2 (Goldsun), B Yates

13.Richaven Uno Dellia (Numero Uno), R A Bown

14. Riverdane Adventure Jolie Red (Adventure Red), Riverdane Holsteins

Intermediate Championship

Champion: Knowlesmere Goldwyn Abrakaboom

Reserve: Woodhey Arianna

Honourable Mention: Knoxtown Bradnick Memory

Senior 3-Year Old In-Milk

1 & BU. Newbirks Jazz 1584 (Lavanguard), R & E Butterfield

2 & EB. Evening Stanleycup Jennifer (Stanleycup), Evening Hill Farm Ltd

3. Showgirl SC Sara (Stanleycup), D W & C E Jones

4. Riverdane Sid Jolie (Sid), Riverdane Holsteins

5. Boclair Sid Hope (Sid), J Brewster

6. Sterndale Snow Wyn Rae (Snowman), W J Nadin & Co

7. Richaven Goldsun Squaw (Goldsun), R A Bown

8. Icow Huddlesford Hedwig (Gunnar), Elite Street & I Cow & Huddlesford Holsteins

9. Guston Planet Lucy (Planet), M W Goddard & Son

10. Nobold Windbrook Joan (Windbrook), E M & E & I R Morgan

4-Year Old In-Milk

1 & BU & EB, Logan Sid Edie (Sid), B Yates

2. Knowlesmere Adventure Dream Red (Adventure)

3. Warnelview Winners Silverwings (Winners), W Stead & S Sutton

4. Huddlesford Sonato Nest (Sonato), Huddlesford Holsteins

5. Woodcatt Gold Melinda (Goldwyn), D R & H M Horsley

6. Curscombe Windbrook Joy 89 (Windbrook), C R J & J A Bishop

7. Sterndale Atwood Noel (Atwood), Elitestreet Holsteins

8. Richaven Armstead Lily (Armstead), R A Bown

9. Davlea Ashlar Easter 2 (Ashlar), B L Davies & Son

10. Woodhey Sd Jazz (Destry), Woodhey Dairys Ltd

11. Wormanby Atwood Linda (Atwood), H M & D Hodgson

12. Overseal Wendy 295 (Jordan), Joylan Farms

13. Bumblebeehall Sid Henrietta (Sid), T Smith & Sons Ltd

5-Year Old In-Milk

1 & BU. Sahara Sanchez Ambrosia 3 (Sanchez), Riverdane & Barmick Holsteins

2. Illens Atwood Australia (Atwood), Blyth Farms

3 & EB. Davlea Goldwyn Pledge 2 (Goldwyn), B L Davies & Son

4. Feizor Knowledge S Melody 3 (Knowledge), S & A Morley & H M & D Hodgson

5. Knowlesmere Aftershock Nell (Aftershock), A & J Whittaker

6. Wyndford Earl Winsome 87 (Earl), Wilfred Maddocks Ltd

Mature Cow In-Milk

1 & BU & EB. Boclair Goldwyn Elegance (Goldwyn), J Brewster

2. Peak Goldwyn Rhapsody (Goldwyn), Y K Bradbury

3. Knowlesmere Jordan Diamond (Jordan), A & J Whittaker

4. Berryholme Infloence Linda 3 (Infloence), H Wright & Son

5. Wormanby Bottle Mahala (Bottle), H M & D Hodgson

6. Neatishall Decker Rosina (Decker), Riverdane Holsteins & Shambles

7. Richaven Goldwyn Squaw (Goldwyn), R A Bown

8. Sahara Goldwyn Sara 2 (Goldwyn), Sahara Holsteins

9. Halloverhill Rosette 87 (Allen), W G & R G Riley

10. Riverdane PS Ashlyn (Shottle), A Grimshaw & Carldanton Holsteins

11. Willsbro Goldwyn Kitty 5 (Goldwyn), A H Wilson & Son

Senior Championship

Champion: Newbirks Jazz 1584

Reserve: Boclair Goldwyn Elegance

Honourable Mention: Sahara Sanchez Ambrosia 3

Red & White Championship

Champion: Knowlesmere Adventure Dream Red

Reserve: Riverdane Adventure Jolie Red

Honourable Mention: Panda Rhubarb Gem Red

Grand Championship

Champion: Knowlesmere Goldwyn Abrakaboom

Reserve: Newbirks Jazz 1584

Honourable Mention: Boclair Goldwyn Elegance

Club Group of Four

1. Shropshire

2. Western

3.Border & Lakeland

4. Scotland

5. Lancashire